Ill: ClipartLibraryFortellingen om den bitte lille kona handler om bitte liten kone som hadde bitte små ting. Slik fortsetter denne fortellingen. Fortellingen er kort, med flere gjentagelser og passer derfor god til de minste barna i barnehagen. Fortellingen er laget av Elsa Beskow. PDF og word dokument på pashto og bokmål ligger vedlagt.
Ill: pixabayEn gruppe unge forfattere, poeter, oversettere og malere med bakgrunn fra Afghanistan har sammen etablert nettsiden Gahwara. De formidler barnelitteratur på pashto, persisk og uzbeki. Noen bøker har de skrevet og illustrert selv, andre har de oversatt fra f.eks. engelsk, russisk, japansk, dansk, tyrkisk, kinesisk, fransk og tysk.
Gahwara er opptatt av å bidra til at barn med pashto, persisk og uzbeki som morsmål får tilgang til litteratur på disse språkene. Bøkene finnes både i papirutgaver og elektronisk
Ill: Glimt fra et flerspråklig klasserom Stian og Ali er på hyttetur. Det er påskeferie og de skal gå på ski, spille kort og kose seg. På påskeaften skal de spise all sjokoladen i påskeegget, men hvem har stjålet påskeegget? Opplegget består av en påskekrim med ordliste på 7 språk, samt relevante nettressurser. Opplegget er utviklet av Tone Evensen og publisert på bloggen; Glimt fra et flerspråklig klasserom.
Gresshoppe - Foto: PixabayHer finner du en tekst om mauren og gresshoppen. I tillegg har vi samlet nyttige lenker og ressurser til temaet.Temaet kan passer for elever på 1-4 trinn.
دا درسی مواد د چرچرک او مېږې په اړه دی . دا لوست د لومړی ټولګي څخه تر څلورم ټولګې پورې مناسب دی.
Foto: PixabayHer finner du en tekst om de tre bukkene bruse. I tillegg har vi samlet nyttige lenker og ressurser til temaet. Temaet kan passer for elever på 1-4 trinn
.دا درسی مواد د درې وزان ورونه په اړه دی . دا لوست د لومړی ټولګي څخه تر څلورم ټولګې پورې مناسب دی.